Online učenje nije sljedeća velika stvar, ono je sada velika stvar.
Donna J. Abernathy
Moramo učenje donijeti ljudima umjesto da ljude donosimo ka učenju.
Elliot Masie
Internetsko učenje zapravo je nadogradnja učenja na daljinu koje ima bogatu povijest, počevši od 19. stoljeća. Tako je prema članku Evolucija učenja na daljinu: „
“Neki tvrde da je početak učenja na daljinu bio 1840., (kada) je engleski pedagog, Sir Isaac Pitman, podučavao stenografiju putem pošte (UFL). Pitman bi slao tekstove na razglednicama studentima, a studenti bi mu slali svoje zadatke. Dopisni tečajevi nastavili su se razvijati, a vremenska crta Muzeja obrazovanja na daljinu otkriva da je 1858. godine Sveučilište u Londonu postalo prvi koledž koji je nudio diplome učenja na daljinu.
30 godina kasnije, najveća privatna profitna škola sa sjedištem u Pennsylvaniji, International Correspondence Schools, osnovana je 1888. kako bi pružila obuku imigrantima rudarima ugljena koji žele postati inspektori državnih rudnika ili predradnici. Upisao je 2.500 novih učenika 1894. i maturirao 72.000 novih učenika 1895. Do porasta je došlo zbog slanja kompletnih udžbenika umjesto pojedinačnih lekcija i korištenja 1.200 agresivnih osobnih prodavača. Do 1906. ukupni broj upisanih u Međunarodnu dopisnu školu dosegnuo je 900.000.”
Razvoj tehnologije poput radija, telefona i televizije u dvadesetom stoljeću povećao je broj korisnika učenja na daljinu. Međutim, prava revolucija učenja na daljinu nastaje s razvojem interneta krajem dvadesetog stoljeća. Komunikacija putem interneta omogućila je da se iz sistema od jednog prema mnogima prijeđe na komunikaciju jedan prema jedan. Učitelj i učenik mogu biti u stalnom kontaktu bez obzira gdje i u kojim vremenskim zonama se nalaze. Jedini uvjet je kvalitetan dostup internetu i odgovarajuće naprave (računalo, tablet, pametni telefon).
Analiza područja internetskog učenja pokazuje da:
- Internetsko učenje je kao industrijska grana od svog nastanka porasla za 900% na globalnoj razini.
- Mikroučenje (mali model e-učenja) u 2018. činilo je 60,7% internetskog učenja.
- Najmanje 60% korisnika interneta sudjeluje u online učenju.
- 80% poduzeća i 50% institucionalnih studenata koristilo je platformu za e-učenje.
- E-učenje oduzima 40% do 60% manje vremena zaposlenicima i studentima od konvencionalnog učenja.
- Udemy, jedna od najpopularnijih platformi za online učenje, ima više od 20.000 stručnjaka, s oko 12 milijuna studenata koji pohađaju tečaj.
- Teachable, još jedna platforma, ima preko 7500 stručnjaka i oni nude više od 20.000 online tečajeva. Imaju oko 3 milijuna studenata.
- Američka i europska tržišta doprinose 70% većine korisnika tržišta usluga e-učenja na globalnoj razini.
- 63% američkih studenata svakodnevno koristi online alate za učenje.
- Videozapisi su sastavni dio online učenja. Zbog toga je Sony prodao 500 milijuna dolara jedinica PlayStation Virtual Reality u 2017. godini.
- 67% učenika američkih koledža završilo je neke, ako ne i sve, aktivnosti u tečaju na svojim mobilnim telefonima.
- Broj studenta koji su diplomirali isključivo preko internetskog učenja porastao je od 3,8% u 2008. na 10,6% u 2016.
Posebna kategorija internetskog učenja su MOOC (Massive Open Online Learning Courses, u prijevodu masivni otvoreni internetski tečajevi) koje nudi sveučilišta i u koje je upisan velik broj studenata. Vodeće platforme za MOOC su 2020 imale slijedeći broj polaznika, tečajeva i diploma.
Online učenje emulira više-manje isti postupak kao fizičko učenje. Međutim, ostale komponente jedinstvene su za online učenje. Oni uključuju:
- Interaktivni videozapisi: Ovi videozapisi omogućuju učenicima da istražuju sadržaj u videozapisima koristeći različite interakcije kao što su klikanje, povlačenje i druge istraživačke značajke.
- PowerPoint prezentacije: korištenjem softvera kao što je Microsoft PowerPoint, PowerPoint prezentacije omogućuju učiteljima da šire informacije pomoću slajdova. Ovi slajdovi mogu sadržavati tekstove, grafikone, videozapise, audiozapise, poveznice, tablice, slike, pa čak i umjetnost riječi.
- Izvor iz pisanih materijala: Ovaj proces uključuje preuzimanje sadržaja iz dostupnih udžbenika, časopisa i druge literature.
- Forumi i ploče za raspravu: Platforme za online učenje nude usluge slične onima u sobama za razgovor. Učenici i učitelji mogu raspravljati ili iznijeti svoja stajališta o temi.
Ocjenjivanje: ovo je slično pismenim testovima, ali se nudi online. U većini slučajeva, treneri nude ocjenjivanje u obliku otvorenih knjiga, koje učenicima omogućuju da se upute na druge materijale.
Nabrojiti ćemo prednosti internetskog učenja:
- Vrijeme učenja možete odrediti sami.
- Niste vezani za lokaciju, možete učiti na bilo kojem mjestu gdje imate dostup do interneta.
- Dinamiku učenja možete prilagoditi svojim potrebama.
- Možete učiti u vrijeme kada ste za to najraspoloženiji.
- Imate jednostavan dostup do edukacijskih materijala.
- Možete jednostavno komunicirati sa ostalim polaznicima obrazovanja,
- izmjenjivati iskustva i pomagati jedan drugom.
- Internetski tečajevi su jeftini ili besplatni. Cousera i Edx zahtijevaju da se tečaj plati samo ako želite dobiti certifikat.
- Platforme vam nude tečajeve koje izvodi vrhunski stručnjaci i predavači.
U odnosu na klasično obrazovanje, internetsko ima i određenih nedostataka:
- Neposredni kontakt učitelj – učenik je još uvijek značajan.
- Bez obzira na razvoj tehnologije postojeća rješenja ne omogućavaju da u potpunosti pratimo govor tijela.
- Predavači ne mogu neposredno pratiti reakciju učenika i shodno tome prilagođavaju svoj izlaganje.
- Program je fiksiran i ne može ga se mijenjati, nema improvizacija.
- Tečajevi koje polaže puno polaznika ne pružaju mogućnost neposredne komunikacije.
- Neke teme je vrlo teško objasniti internetskom komunikacijom, a jednostavno u neposrednom kontaktu.
Iskustva koje smo pridobili izvođenjem više internetskih tečajeva pokazuje da je najbolji pristup hibridno učenje u kojem se dio nastave obavlja preko interneta, a dio u klasičnom obliku. Pri tome je potrebno pravilno odrediti koje teme će se realizirati preko interneta, a koje u neposrednom kontaktu učitelj-polaznik.
Ocjenjujemo da će u budućnosti sve više obrazovanja prije svega neformalnog biti u obliku internetskog učenja, a formalno obrazovanje izvodit će se u hibridnom načinu. COVID-a 19 pandemija je ubrzala proces promjene i vjerojatno ćemo uskoro imati mogućnost da roditelji sa školarcima, određeno vrijeme s djecom borave na drugim odredištima, a djeca su preko interneta još uvijek uključena u obrazovni proces.
Više stručnih radova o dostupnosti do interneta i digitalnim vještinama, ulozi roditelja u razvoju digitalnih vještina, analizi upotrebljivosti hardvera i softvera, ulozi osoba koje podržavaju osobe sa intelektualnim oštećenjima u procesu stjecanja digitalnih vještine… Pregledaj →
IDEAL
Improvement of Digital Skills of People with Intellectual Disabilities
Više o projektu IDEAL – www.ideal-projekt.eu